Nie każdy młody człowiek wybierając się na studia zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele wkładu finansowego mogą one wymagać. Pomimo tego, że nauka w trybie dziennym jest bezpłatna, to samo studiowanie wiąże się z wieloma innymi kosztami, zwłaszcza jeśli odbywa się daleko od domu.
Z jakimi kosztami wiążą się studia?
Życie w dużych miastach, a w takich zazwyczaj mieszczą się uczelnie, sporo kosztuje. Samo wynajęcie mieszkania lub opłata za pokój w akademiku to koszt kilkuset złotych miesięcznie. Do tego pozostaje do rozwiązania jeszcze kwestia opłat bieżących, takich jak rachunki, kupno jedzenia czy koszt materiałów naukowych. Pół biedy, jeśli rodziców studenta stać na zapewnienie mu pomocy finansowej. Ale sytuacja wielu rodzin jest na tyle ciężka, że o materialnym wsparciu nie może być mowy. Przy studiach dziennych student może myśleć o weekendowej pracy, ale taka na pewno nie pokryje jego wszystkich kosztów utrzymania. Co może więc zrobić w sytuacji, kiedy suma jego wydatków znacznie przewyższa możliwości finansowe?
Pożyczka dla studenta w banku
Rozwiązaniem, na jakie decyduje się duża grupa studentów, jest kredyt studencki. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się po otrzymanie takiej pożyczki w banku. Wtedy jest ona comiesięcznie wypłacana w z góry określonej kwocie. Może być to nawet tysiąc złotych miesięcznie. Taka kwota, jeśli student dorywczo pracuje i otrzymuje stypendium naukowe, pozwoli mu na samodzielne utrzymanie w trakcie studiów. Ważny jest także fakt, że bankowa pożyczka studencka dofinansowana jest przez państwo, które pokrywa nawet połowę należnych odsetek. Kredyt studencki może być udzielony nawet osobom o niskiej zdolności kredytowej – takim, które jeszcze nie osiągają żadnych dochodów. Co ciekawe, jest to rozwiązanie bardzo elastyczne – bank może odroczyć albo nawet i umorzyć spłatę części rat osobom w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej. Okres spłaty zaciągniętej pożyczki dla studenta zaczyna się zazwyczaj po ukończeniu przez niego nauki. Daje mu to możliwość zdobycia wykształcenia bez konieczności troszczenia się o swoje utrzymanie. Więcej informacji doczytacie tutaj.
Pozabankowe pożyczki dla studentów
Pożyczki pozabankowe mają jedną wielką cechę – proces ich przyznawania jest maksymalnie uproszczony, a gotówka zazwyczaj wypłacana jest od razu i do ręki. Jest to wybawienie dla osób, które potrzebują pieniędzy na już. Co ważne, wniosek o taką łatwą pożyczkę można wypełnić przez internet i zajmuje to tylko niewielką chwilę – bez problemu można to zrobić w przerwie między zajęciami czy w autobusie na uczelnię. Przy pierwszej pożyczce młody człowiek może liczyć, że zostanie mu ona udzielona za darmo. Ale każda kolejna pożyczka studencka będzie już droższa. Student musi jednak sobie zdawać sprawę z tego, że oprocentowanie w firmach sektora pozabankowego z pewnością będzie nieco wyższe niż w bankach, a spłatę nie zawsze da się dowolnie odroczyć.
Ostateczny wybór
Zanim student podejmie decyzję o rodzaju zaciąganej decyzji, musi zadać sobie pytanie o potrzeby finansowe. Jeśli jest w trudnej sytuacji finansowej i potrzebuje regularnego, comiesięcznego wsparcia, lepszym rozwiązaniem będzie zwrócenie się o pożyczkę dla studenta do banku.Jeśli jednak gotówka jest mu potrzebna jednorazowo i dodatkowo jest to sprawa pilna, zdecydowanie szybciej załatwi sprawę w instytucji pozabankowej.
Niezależnie od rodzaju zaciąganej pożyczki, należy sobie zdawać sprawę z tego, że zawsze wymaga ona terminowej i rzetelnej spłaty. Nie warto więc podejmować się zobowiązań kredytowych, których nie jest się w stanie spłacić. Opóźnienie w spłacie kolejnych rat może trwale zepsuć historię kredytową studenta, co może mu uniemożliwić otrzymanie jakiegokolwiek kredytu w przyszłości.